Updated results for the Veckosegling 2017 have been published. Results are final as of 18:59 on December 22, 2017

Overall

Sailed: 17, Discards: 5, To count: 12, Rating system: LYS, Entries: 20, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS 3/5 10/5 17/5 24/5 31/5 7/6 14/6 21/6 28/6 2/8 9/8 16/8 23/8 30/8 6/9 13/9 17/9 Total Nett Notes
1st 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 1.0 1.0 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 1.0 (21.0 DNC) 1.0 2.0 (21.0 DNC) 2.0 9.0 DSQ 1.0 1.0 2.0 128.0 23.0 E4063
2nd 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 2.0 2.0 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 3.0 (21.0 DNC) 2.0 3.0 (21.0 DNC) 1.0 3.0 3.0 3.0 DNF 1.0 133.0 28.0  
3rd 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 5.0 3.0 4.0 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 3.0 5.0 (21.0 DNC) 6.0 (21.0 DNC) 2.0 9.0 4.0 4.0 (21.0 DNC) 3.0 155.0 50.0  
4th 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 4.0 (21.0 DNC) 11.0 DNF 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 4.0 1.0 10.0 5.0 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 202.0 97.0  
5th 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 2.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 7.0 3.0 6.0 1.0 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 220.0 115.0  
6th 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 (21.0 DNC) 4.0 7.0 5.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 8.0 (21.0 DNC) 3.0 9.0 DNF (21.0 DNC) 5.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 234.0 129.0  
7th 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.065 (21.0 DNC) 5.0 5.0 6.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 11.0 RAF 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 3.5 9.0 DSQ 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 240.5 135.5  
8th 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 9.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 9.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 13.0 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 265.0 160.0 E6226
9th 2 Gråben Dominant 95 SWE 23 Dan Ekström RHSS 0.957 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 6.0 7.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 5.0 2.0 (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 280.0 175.0 E6447 SRSs
10th 2 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.91 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 5.0 21.0 DNC 12.0 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 6.0 289.0 184.0  
11th 1 Mafalda Cumulus SWE 442 Roland Selin RHSS 0.846 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 4.0 11.0 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 5.0 299.0 194.0 E4789 SRSs US
12th 2 Lova Dehler 29 standardköl SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.929 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 1.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 1.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 317.0 212.0 E5009 SRSs
13th 1 NN 606 SWE 813 Jonas Jemt RHSS 0.842 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 3.5 2.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 320.5 215.5  
14th 1 Jossan II Cumulus SWE 22 Mikael Engström RHSS 0.881 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 329.0 224.0 SRSs
15th 1 NP Möller Minette SWE 222 Anton Pålsson RJK 0.776 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 8.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 329.0 224.0  
16th 2 Råålig Melges 24 SWE 411 Torsen Pålsson RJK 1.037 3.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 339.0 234.0  
17th 1 Moondance Sunwind 26 SWE 159 Ingmar Fransson RHSS 0.824 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 4.0 (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 340.0 235.0 SRSs
18th 2 Halvälva HP 1030 SWE 21 Ulf Leeman ÄSSS 1.038 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 6.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 342.0 237.0 E3946
19th 2 NN Starbåt SWE 6792 Preben Andersson RHSS 0.929 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 7.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 343.0 238.0  
20th 2 J'ai First 33.7 medium köl SWE NN Rikard Elwing RHSS 0.970 (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) (21.0 DNC) 21.0 DNC 8.0 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 21.0 DNC 344.0 239.0 SRSs

3/5

Segl.ledare: Bengt Larsson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 5.6, Course: ADADADA, Wind dir: E, Ave wind: 7
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 5.6, Course: ADADADA, Wind dir: E, Ave wind: 7
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 19:56:59 1:06:59 1:03:30 5.016 kn 1.0 E4063
2 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 20:07:16 1:17:16 1:04:13 4.349 kn 2.0  
3 2 Råålig Melges 24 SWE 411 Torsen Pålsson RJK 1.037 19:54:56 1:04:56 1:07:20 5.175 kn 3.0  
4 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 20:10:31 1:20:31 1:08:41 4.173 kn 4.0  
5 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:18:01 1:28:01 1:13:09 3.817 kn 5.0  

10/5

Segl.ledare: Roland Selin

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 6.4, Course: AFAFA, Wind dir: SE, Ave wind: 6
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 6.4, Course: AFAFA, Wind dir: SE, Ave wind: 6
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:06:51 1:16:51 1:12:51 4.997 kn 1.0 E4063
2 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 20:18:12 1:28:12 1:13:18 4.354 kn 2.0  
3 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:19:01 1:29:01 1:13:58 4.314 kn 3.0  
4 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 20:06:46 1:16:46 1:15:18 5.002 kn 4.0  
5 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.018 20:04:10 1:14:10 1:15:30 5.178 kn 5.0  

17/5

Segl.ledare: Bengt Friberg

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 4.7, Course: ABABABA, Wind dir: S, Ave wind: 5
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 4.7, Course: ABABABA, Wind dir: S, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:07:49 1:02:49 0:59:33 4.489 kn 1.0 E4063
2 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 20:13:50 1:08:50 1:02:30 4.097 kn 2.0  
3 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 20:05:16 1:15:16 1:02:33 3.747 kn 3.0  
4 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:06:14 1:16:14 1:03:21 3.699 kn 4.0  
5 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.035 20:06:58 1:01:58 1:04:08 4.551 kn 5.0  
6 2 Gråben Dominant 95 SWE 23 Dan Ekström RHSS 0.957 20:12:11 1:07:11 1:04:18 4.197 kn 6.0 E6447 SRSs
7 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 20:11:18 1:06:18 1:05:02 4.253 kn 7.0  
8 1 Jossan II Cumulus SWE 22 Mikael Engström RHSS 0.881 20:12:08 1:22:08 1:12:22 3.433 kn 8.0 SRSs
9 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 20:28:31 1:23:31 1:22:46 3.377 kn 9.0 E6226
10 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853   DNF     11.0  

24/5

Segl.ledare: Johan Winberg

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 6.3, Course: AGAGAGA, Wind dir: NW, Ave wind: 4
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.3, Course: AGAGAGA, Wind dir: NW, Ave wind: 4
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Lova Dehler 29 standardköl SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.929 20:33:43 1:28:43 1:22:25 4.261 kn 1.0 E5009 SRSs
2 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:32:52 1:42:52 1:25:29 3.675 kn 2.0  
3 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 20:31:27 1:41:27 1:26:32 3.726 kn 3.0  
4 1 Moondance Sunwind 26 SWE 159 Ingmar Fransson RHSS 0.824 20:37:14 1:47:14 1:28:22 3.525 kn 4.0 SRSs
5 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 20:35:47 1:30:47 1:29:04 4.164 kn 5.0  
6 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.042 20:33:40 1:28:40 1:32:23 4.263 kn 6.0  
7 2 Gråben Dominant 95 SWE 23 Dan Ekström RHSS 0.957 20:46:40 1:41:40 1:37:18 3.718 kn 7.0 E6447 SRSs
8 1 NP Möller Minette SWE 222 Anton Pålsson RJK 0.776 21:06:54 2:16:54 1:46:14 2.761 kn 8.0  
9 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 20:52:43 1:47:43 1:46:45 3.509 kn 9.0 E6226

31/5

Segl.ledare: Claus Larsen, seglingen inställd för hård vind

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Wind dir: WNW, Ave wind: >12
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Place Points Notes

7/6

Segl.ledare: Stig Strömqvist, seglingen intälld för hård vind

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Ave wind: >12
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Place Points Notes

14/6

Segl.ledare:

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 6.1, Course: AKADACABA, Wind dir: NW, Ave wind: 4
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:00, Distance: 6.1, Course: AKADACABA, Wind dir: NW, Ave wind: 4
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:09:56 1:09:56 1:06:18 5.234 kn 1.0 E4063
2 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 20:20:50 1:20:50 1:07:10 4.528 kn 2.0  
3 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:21:37 1:21:37 1:07:49 4.484 kn 3.0  
4 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 20:10:06 1:10:06 1:08:46 5.221 kn 4.0  
5 2 Gråben Dominant 95 SWE 23 Dan Ekström RHSS 0.933 20:14:42 1:14:42 1:09:42 4.9 kn 5.0 E6447 SRSs
6 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 20:16:49 1:16:49 1:09:45 4.765 kn 6.0  
7 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 20:22:43 1:22:43 1:10:33 4.425 kn 7.0  
8 2 J'ai First 33.7 medium köl SWE NN Rikard Elwing RHSS 0.970 20:20 1:20:00 1:17:36 4.575 kn 8.0 SRSs
9 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 20:26:50 1:26:50 1:26:03 4.215 kn 9.0 E6226
10 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.042   RAF     11.0  

21/6

Segl.ledare:

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 9.6, Course: AFAFAFA, Wind dir: NW, Ave wind: 4
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 9.6, Course: AFAFAFA, Wind dir: NW, Ave wind: 4
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:54:33 2:04:33 1:58:04 4.625 kn 1.0 E4063
2 2 Gråben Dominant 95 SWE 23 Dan Ekström RHSS 0.957 20:56:22 2:06:22 2:00:56 4.558 kn 2.0 E6447 SRSs
3 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 21:15:45 2:25:45 2:01:07 3.952 kn 3.0  
4 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.042 20:47:11 1:57:11 2:02:06 4.915 kn 4.0  
5 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 21:22:20 2:32:20 2:06:35 3.781 kn 5.0  
6 2 Halvälva HP 1030 SWE 21 Ulf Leeman ÄSSS 1.038 20:55:30 2:05:30 2:10:16 4.59 kn 6.0 E3946
7 2 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.868 21:20:51 2:30:51 2:10:56 3.818 kn 7.0  
8 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 21:12:03 2:22:03 2:19:21 4.055 kn 8.0  

28/6

Segl.ledare: Ingen segling genomförd

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Place Points Notes

2/8

Segl.ledare: Lars-Eric Persson & Johan Winberg, Jaktstart

Start: Start 1, Finishes: Place, Distance: 3.7, Course: ADADA, Wind dir: W, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Place Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 1 1.0 E4063
2 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 2 2.0  
3 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 3 3.0  
4 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 4 4.0  
5 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 5 5.0  
6 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 6 6.0  

9/8

Segl.ledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 3.4, Course: ACACACA, Wind dir: SW, Ave wind: 5
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 3.4, Course: ACACACA, Wind dir: SW, Ave wind: 5
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Lova Dehler 29 standardköl SWE 10971 Stefan Snygg RJK 0.929 20:02:34 0:57:34 0:53:29 3.544 kn 1.0 E5009 SRSs
2 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:04:05 0:59:05 0:56:01 3.453 kn 2.0 E4063
3 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 19:57:39 1:07:39 0:56:13 3.016 kn 3.0  
4 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 19:59:09 1:09:09 0:58:59 2.95 kn 4.0  
5 2 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.91 20:12:15 1:07:15 1:01:12 3.033 kn 5.0  
6 1 NP Möller Minette SWE 222 Anton Pålsson RJK 0.776 20:15:17 1:25:17 1:06:11 2.392 kn 6.0  
7 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 20:18:21 1:13:21 1:06:36 2.781 kn 7.0  
8 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981   DNF     9.0  

16/8

Segl.ledare: Jan Karlsson

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 4.2, Course: AGAGA, Wind dir: WNW, Ave wind: 3
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 4.2, Course: AGAGA, Wind dir: WNW, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 20:19:03 1:29:03 1:15:58 2.83 kn 1.0  
2 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:22:04 1:32:04 1:16:30 2.737 kn 2.0  
3 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.872 20:39:19 1:34:19 1:22:15 2.672 kn 3.0  
4 1 Mafalda Cumulus SWE 442 Roland Selin RHSS 0.846 20:30:39 1:40:39 1:25:09 2.504 kn 4.0 E4789 SRSs US
5 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 20:36:26 1:31:26 1:30:37 2.756 kn 5.0 E6226
6 1 Jossan II Cumulus SWE 22 Mikael Engström RHSS 0.881 20:36:48 1:46:48 1:34:05 2.36 kn 6.0 SRSs

23/8

Segl.ledare. Stig Strömkvist

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 6.4, Course: AFAFA, Wind dir: NW, Ave wind: 8
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.4, Course: AFAFA, Wind dir: NW, Ave wind: 8
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 20:11:05 1:21:05 1:07:23 4.736 kn 1.0  
2 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:17:03 1:12:03 1:08:18 5.33 kn 2.0 E4063
3 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.018 20:13:07 1:08:07 1:09:21 5.637 kn 3.5  
3 1 NN 606 SWE 813 Jonas Jemt RHSS 0.842 20:12:22 1:22:22 1:09:21 4.662 kn 3.5  
5 2 Bubbles J-80 SWE 136 Franzén, Larsson, Nordén RJK 0.981 20:15:50 1:10:50 1:09:29 5.421 kn 5.0  
6 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 20:22:19 1:17:19 1:10:12 4.967 kn 6.0  
7 2 NN Starbåt SWE 6792 Preben Andersson RHSS 0.929 20:20:48 1:15:48 1:10:25 5.066 kn 7.0  
8 2 Gråben Dominant 95 SWE 23 Dan Ekström RHSS 0.957 20:18:42 1:13:42 1:10:32 5.21 kn 8.0 E6447 SRSs
9 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:18:07 1:28:07 1:13:13 4.358 kn 9.0  
10 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 20:17:01 1:27:01 1:14:14 4.413 kn 10.0  
11 1 Mafalda Cumulus SWE 442 Roland Selin RHSS 0.846 20:19:42 1:29:42 1:15:53 4.281 kn 11.0 E4789 SRSs US
12 2 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.91 20:29:03 1:24:03 1:16:29 4.569 kn 12.0  
13 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 20:27:19 1:22:19 1:21:35 4.665 kn 13.0 E6226

30/8

Segl.ledare: Dan Ekström

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 3.4, Course: ACACACA, Wind dir: SW, Ave wind: 3
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 3.4, Course: ACACACA, Wind dir: SW, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 19:43:40 0:38:40 0:35:07 5.276 kn 1.0  
2 1 NN 606 SWE 813 Jonas Jemt RHSS 0.842 19:34:05 0:44:05 0:37:07 4.628 kn 2.0  
3 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 19:34:41 0:44:41 0:37:08 4.565 kn 3.0  
4 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 19:35:49 0:45:49 0:38:04 4.453 kn 4.0  
5 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 19:36:50 0:46:50 0:39:57 4.356 kn 5.0  
6 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.97 19:46:45 0:41:45 0:40:30 4.886 kn 6.0 E6226
7 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948   DSQ     9.0 E4063
7 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.018   DSQ     9.0  

6/9

Segl.ledare: Susanne Sperling

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 18:50:00, Distance: 6.4, Course: AFAFA, Wind dir: SE, Ave wind: 4
Start: Start 2, Finishes: Finish time, Time: 19:05:00, Distance: 6.4, Course: AFAFA, Wind dir: SE, Ave wind: 4
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Finish Elapsed Corrected Ave speed Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 20:42:41 1:37:41 1:32:36 3.931 kn 1.0 E4063
2 2 Lady Raw Express SWE 862 Jonny Håkansson RHSS 0.908 20:51:12 1:46:12 1:36:26 3.616 kn 2.0  
3 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 20:47:57 1:57:57 1:38:01 3.256 kn 3.0  
4 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 20:48:12 1:58:12 1:38:13 3.249 kn 4.0  
5 1 Freja Accent SWE 566 Jan Kronquist RHSS 0.853 20:46:35 1:56:35 1:39:27 3.294 kn 5.0  
6 1 Mafalda Cumulus SWE 442 Roland Selin RHSS 0.846 20:50:28 2:00:28 1:41:55 3.188 kn 6.0 E4789 SRSs US
7 2 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.91 20:59:14 1:54:14 1:43:57 3.362 kn 7.0  
8 2 Indigo J-105 SWE 248 Lennart Andersson RHSS 1.018 20:50:15 1:45:15 1:47:09 3.648 kn 8.0  

13/9

Segl.ledare: Lars-Eric Persson

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 19:05:00, Course: ABABA, Wind dir: S, Ave wind: 10
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Place Points Notes
1 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 1 1.0 E4063
2 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 DNF 3.0  

17/9

Segl.ledare: Stig Strömkvist
2 seglingar genomförda och deras sammanlagda poängresultat ger placering

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 11:05, Distance: 2.1, Course: AGA, Wind dir: SE, Ave wind: 3
Rank Fleet Boat Class Nat SailNo HelmName Club SRS Place Points Notes
1 1 InFinit IF SWE 1870 Johan Winberg RHSS 0.831 1 1.0  
2 2 Fru Olsen Banner 30 DEN 20 Claus Larsen RHSS 0.948 2 2.0 E4063
3 1 Libell IF SWE 1871 Lars-Eric Persson RHSS 0.831 3 3.0  
4 2 Zäta Z21 SWE 2 Peter Jocic RHSS 0.991 4 4.0 E6226
5 1 Mafalda Cumulus SWE 442 Roland Selin RHSS 0.846 5 5.0 E4789 SRSs US
6 2 Frida NF SWE 106 Jan Karlsson RHSS 0.91 6 6.0  

Scoring codes used

Code Description Points
DNC Did not come to the starting area 21
DNF Started but did not finish Varies
DSQ Disqualification 9
RAF Retired after finish 11

www.rhss.m.se
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.


Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Total posts 7728 • Total topics 1157 • Total members 1092 • Newest member kommjonn660