Updated results for the International SM IF 2007 have been published. Results are final

Internationellt SM IF på Råå 4-7 juli 2007

Overall

Sailed: 8, Discards: 1, To count: 7, Entries: 35, Scoring system: Appendix A
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubR1R2R3R4R5R6R7R8TotalNettNotes
1st Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 4.0 5.0 (10.0) 1.0 4.0 2.0 6.0 2.0 34.0 24.0  
2nd BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 5.0 6.0 (36.0 DNS) 2.0 1.0 11.0 7.0 4.0 72.0 36.0  
3rd Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 6.0 (12.0) 2.0 3.0 9.0 3.0 3.0 12.0 50.0 38.0  
4th Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS (36.0 OCS) 11.0 5.0 8.0 12.0 5.0 1.0 1.0 79.0 43.0  
5th NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 7.0 4.0 6.0 11.0 11.0 (24.0) 4.0 16.0 83.0 59.0  
6th Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 1.0 1.0 1.0 (36.0 OCS) 36.0 OCS 17.0 2.0 7.0 101.0 65.0  
7th Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 8.0 7.0 7.0 7.0 18.0 12.0 (36.0 OCS) 11.0 106.0 70.0  
8th Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 13.0 2.0 9.0 16.0 10.0 14.0 8.0 (17.0) 89.0 72.0  
9th Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 10.0 15.0 (36.0 DNS) 23.0 5.0 4.0 11.0 5.0 109.0 73.0  
10th Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 11.0 10.0 (36.0 DNS) 6.0 6.0 18.0 12.0 10.0 109.0 73.0  
11th Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 3.0 3.0 (36.0 DNS) 12.0 24.0 19.0 5.0 8.0 110.0 74.0  
12th Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 9.0 14.0 3.0 15.0 7.0 (36.0 OCS) 13.0 13.0 110.0 74.0  
13th Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 2.0 (36.0 DNF) 4.0 5.0 3.0 22.0 36.0 OCS 6.0 114.0 78.0  
14th Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 15.0 8.0 (36.0 DNS) 9.0 17.0 16.0 9.0 9.0 119.0 83.0  
15th Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 12.0 9.0 (36.0 DNS) 13.0 2.0 36.0 OCS 10.0 3.0 121.0 85.0  
16th Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 16.0 17.0 (36.0 DNS) 14.0 14.0 6.0 18.0 18.0 139.0 103.0  
17th NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 20.0 16.0 11.0 21.0 (23.0) 8.0 15.0 21.0 135.0 112.0  
18th Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 22.0 21.0 12.0 18.0 20.0 7.0 (36.0 OCS) 20.0 156.0 120.0  
19th Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 17.0 19.0 (36.0 DNS) 10.0 19.0 1.0 36.0 DNS 19.0 157.0 121.0  
20th Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM (36.0 DNS) 36.0 DNS 36.0 DNS 4.0 8.0 9.0 14.0 14.0 157.0 121.0  
21st Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 21.0 18.0 8.0 17.0 26.0 20.0 (36.0 OCS) 15.0 161.0 125.0  
22nd Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 24.0 22.0 (36.0 DNS) 22.0 21.0 13.0 16.0 24.0 178.0 142.0  
23rd Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 19.0 20.0 (36.0 DNS) 24.0 27.0 15.0 36.0 OCS 22.0 199.0 163.0  
24th Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand 18.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 19.0 16.0 21.0 36.0 DNS 36.0 DNS 218.0 182.0  
25th Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS 27.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 27.0 15.0 23.0 36.0 OCS 23.0 223.0 187.0  
26th Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 25.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 30.0 28.0 27.0 17.0 25.0 224.0 188.0  
27th Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF 23.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 26.0 22.0 10.0 36.0 DNS 36.0 DNS 225.0 189.0  
28th Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre (36.0 DNS) 36.0 DNS 36.0 DNS 20.0 13.0 25.0 36.0 DNS 36.0 DNS 238.0 202.0  
29th Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS 14.0 13.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 243.0 207.0  
30th Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS 26.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 25.0 25.0 36.0 OCS 36.0 DNS 36.0 DNS 256.0 220.0  
31st Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS 28.0 (36.0 DNS) 36.0 DNS 28.0 36.0 OCS 26.0 36.0 DNS 36.0 DNS 262.0 226.0  
32nd Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK (36.0 DNS) 36.0 DNS 36.0 DNS 29.0 29.0 36.0 DNF 36.0 OCS 36.0 DNS 274.0 238.0  
33rd Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS (36.0 DNS) 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 36.0 DNS 288.0 252.0  
33rd Wilo SWE 897 Sven Bengtsson   LBS (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 252.0  
33rd LillJenny SWE 1851 Leif Skoglund Peter Skoglund, SSK (36.0 DNC) 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 36.0 DNC 288.0 252.0  

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 1 1.0  
2 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 2 2.0  
3 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 3 3.0  
4 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 4 4.0  
5 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 5 5.0  
6 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 6 6.0  
7 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 7 7.0  
8 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 8 8.0  
9 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 9 9.0  
10 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 10 10.0  
11 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 11 11.0  
12 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 12 12.0  
13 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 13 13.0  
14 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS 14 14.0  
15 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 15 15.0  
16 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 16 16.0  
17 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 17 17.0  
18 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand 18 18.0  
19 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 19 19.0  
20 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 20 20.0  
21 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 21 21.0  
22 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 22 22.0  
23 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF 23 23.0  
24 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 24 24.0  
25 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 25 25.0  
26 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS 26 26.0  
27 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS 27 27.0  
28 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS 28 28.0  
29 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS OCS 36.0  
29 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM DNS 36.0  
29 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre DNS 36.0  
29 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK DNS 36.0  
29 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 1 1.0  
2 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 2 2.0  
3 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 3 3.0  
4 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 4 4.0  
5 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 5 5.0  
6 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 6 6.0  
7 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 7 7.0  
8 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 8 8.0  
9 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 9 9.0  
10 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 10 10.0  
11 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 11 11.0  
12 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 12 12.0  
13 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS 13 13.0  
14 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 14 14.0  
15 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 15 15.0  
16 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 16 16.0  
17 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 17 17.0  
18 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 18 18.0  
19 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 19 19.0  
20 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 20 20.0  
21 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 21 21.0  
22 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 22 22.0  
23 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS DNF 36.0  
23 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM DNS 36.0  
23 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand DNS 36.0  
23 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS DNS 36.0  
23 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS DNS 36.0  
23 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF DNS 36.0  
23 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre DNS 36.0  
23 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS DNS 36.0  
23 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS DNS 36.0  
23 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK DNS 36.0  
23 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R3

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 1 1.0  
2 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 2 2.0  
3 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 3 3.0  
4 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 4 4.0  
5 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 5 5.0  
6 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 6 6.0  
7 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 7 7.0  
8 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 8 8.0  
9 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 9 9.0  
10 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 10 10.0  
11 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 11 11.0  
12 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 12 12.0  
13 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS DNS 36.0  
13 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre DNS 36.0  
13 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY DNS 36.0  
13 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS DNS 36.0  
13 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS DNS 36.0  
13 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS DNS 36.0  
13 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS DNS 36.0  
13 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS DNS 36.0  
13 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM DNS 36.0  
13 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS DNS 36.0  
13 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS DNS 36.0  
13 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand DNS 36.0  
13 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS DNS 36.0  
13 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS DNS 36.0  
13 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF DNS 36.0  
13 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre DNS 36.0  
13 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS DNS 36.0  
13 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS DNS 36.0  
13 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS DNS 36.0  
13 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK DNS 36.0  
13 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R4

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 1 1.0  
2 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 2 2.0  
3 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 3 3.0  
4 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM 4 4.0  
5 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 5 5.0  
6 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 6 6.0  
7 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 7 7.0  
8 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 8 8.0  
9 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 9 9.0  
10 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 10 10.0  
11 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 11 11.0  
12 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 12 12.0  
13 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 13 13.0  
14 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 14 14.0  
15 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 15 15.0  
16 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 16 16.0  
17 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 17 17.0  
18 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 18 18.0  
19 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand 19 19.0  
20 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre 20 20.0  
21 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 21 21.0  
22 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 22 22.0  
23 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 23 23.0  
24 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 24 24.0  
25 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS 25 25.0  
26 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF 26 26.0  
27 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS 27 27.0  
28 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS 28 28.0  
29 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK 29 29.0  
30 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 30 30.0  
31 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS OCS 36.0  
31 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS DNS 36.0  
31 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R5

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 1 1.0  
2 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 2 2.0  
3 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 3 3.0  
4 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 4 4.0  
5 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 5 5.0  
6 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 6 6.0  
7 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 7 7.0  
8 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM 8 8.0  
9 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 9 9.0  
10 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 10 10.0  
11 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 11 11.0  
12 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 12 12.0  
13 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre 13 13.0  
14 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 14 14.0  
15 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS 15 15.0  
16 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand 16 16.0  
17 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 17 17.0  
18 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 18 18.0  
19 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 19 19.0  
20 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 20 20.0  
21 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 21 21.0  
22 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF 22 22.0  
23 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 23 23.0  
24 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 24 24.0  
25 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS 25 25.0  
26 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 26 26.0  
27 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 27 27.0  
28 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 28 28.0  
29 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK 29 29.0  
30 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS OCS 36.0  
30 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS DNS 36.0  
30 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS OCS 36.0  
30 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R6

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 1 1.0  
2 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 2 2.0  
3 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 3 3.0  
4 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 4 4.0  
5 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 5 5.0  
6 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 6 6.0  
7 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 7 7.0  
8 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 8 8.0  
9 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM 9 9.0  
10 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF 10 10.0  
11 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 11 11.0  
12 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 12 12.0  
13 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 13 13.0  
14 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 14 14.0  
15 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 15 15.0  
16 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 16 16.0  
17 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 17 17.0  
18 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 18 18.0  
19 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 19 19.0  
20 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 20 20.0  
21 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand 21 21.0  
22 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 22 22.0  
23 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS 23 23.0  
24 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 24 24.0  
25 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre 25 25.0  
26 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS 26 26.0  
27 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 27 27.0  
28 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS OCS 36.0  
28 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS OCS 36.0  
28 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS DNS 36.0  
28 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS OCS 36.0  
28 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK DNF 36.0  
28 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R7

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 1 1.0  
2 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 2 2.0  
3 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 3 3.0  
4 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 4 4.0  
5 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 5 5.0  
6 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 6 6.0  
7 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 7 7.0  
8 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 8 8.0  
9 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 9 9.0  
10 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 10 10.0  
11 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 11 11.0  
12 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 12 12.0  
13 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 13 13.0  
14 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM 14 14.0  
15 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 15 15.0  
16 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 16 16.0  
17 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 17 17.0  
18 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 18 18.0  
19 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS OCS 36.0  
19 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS OCS 36.0  
19 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap OCS 36.0  
19 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS DNS 36.0  
19 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS OCS 36.0  
19 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS OCS 36.0  
19 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand DNS 36.0  
19 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS OCS 36.0  
19 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF DNS 36.0  
19 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre DNS 36.0  
19 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS DNS 36.0  
19 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS DNS 36.0  
19 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS DNS 36.0  
19 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK OCS 36.0  
19 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

R8

Start: Start 1, Finishes: Place
RankBoatNatSailNoHelmNameCrewNameClubPlacePointsNotes
1 Why not SWE 1404 Martin Fridh Leif Bjurström, Patrick Fällman LSS 1 1.0  
2 Wanda SWE 1639 Staffan Eklund Christer Olsson, Gunnar Bohlin USS 2 2.0  
3 Fight DEN 33 David Overby Filiph Overby, Martin Kvist KAS 3 3.0  
4 BIBS 2 DEN 310 Jan Gustafsson KIM Kristensen, Mats Dahlander MSS 4 4.0  
5 Koala DEN 266 Charlotte Jessen Arvid Schjeldrup-Andersen, Bengt Aabin Hvidovre 5 5.0  
6 Blåis SWE 2400 Thomas Hurtig Stefan Berg, Gunnar Andersson ASS 6 6.0  
7 Olifvia SWE 2059 Per Damsby Henrik Wiese, Magnus Bengtsson LBS 7 7.0  
8 Maja Piraya SWE 1966 Anders Larsson Magnus Steijner, Tobias Hörngren LBS 8 8.0  
9 Cavatina II SWE 3000 Robert Nifelt Bjarne Jönsson, Magnus Granbom MSS 9 9.0  
10 Admiralinden DEN 69 Preben Lerche John Hemmingsen, Claus Alexandersen KDY 10 10.0  
11 Svea SWE 2404 Göran Ejdeling Anders Ejdeling, Sture Lindahl LDSS 11 11.0  
12 Signe Grip SWE 2207 Fredrik Mattson Johan Lindau, Gustav Holst USS 12 12.0  
13 Team Björnligan SWE 1735 Björn Olsson Jan-Erik Jönsson, Martin Ullberg MSS 13 13.0  
14 Ingela SWE 829 Marek Janiec Gosia Klepczinska, Martin Lidgaard BSLM 14 14.0  
15 Maja Linnea SWE 3196 Anders Öfverman Claes Annerstedt, Tore Wickerström LDSS 15 15.0  
16 NN SWE 1205 Paul Kron Martin Hartler, Per-Håkan Persson MSS 16 16.0  
17 Infinit SWE 1870 Johan Winberg Bibbi Bengtsson, Mats Borg RHSS 17 17.0  
18 Sjökan DEN 312 Torbjörn Joest Andersen Jan Hansen, Brian Hansen KAS 18 18.0  
19 Lisa SWE 3011 Claes-Henrik Möse Lotte Waller, Christer Andersson LDSS 19 19.0  
20 Flax SWE 856 Ragnar Jalakas Lars Tegelberg, Anders Linde Ekolns Segelsällskap 20 20.0  
21 NN SWE 684 Mårten Mulder Christer Gunnarsson, Anders Rydström BSLM 21 21.0  
22 Sofia SWE 3310 Curt Rådenholt Tobias Rådenholt, Stefan Crisping RHSS 22 22.0  
23 Libell SWE 1871 Lars-Eric Persson Cecilia Carlsson, Paul Carlsson RHSS 23 23.0  
24 Sjöberg SWE 1489 Peter Berg Olof Johnsson, Max Samuelsson LDSS 24 24.0  
25 Papapapa SWE 991 Göran Persson Alfred Persson, Anders Törnqvist RHSS 25 25.0  
26 Fifty Fifty DEN 303 Niels Fjös Paul Erik Nielsen, Hans Henrik Rosenda Sejlklubben Greve Strand DNS 36.0  
26 Hönsetyven DEN 147 Henrik Kjelden Birgit Ryaa Hansen, Kenneth Jensen ÖSF DNS 36.0  
26 Mutt-Putt DEN 68 Carsten Christensen Bo Garny, Kay Nylander Hvidovre DNS 36.0  
26 Lotus IV DEN 135 Jesper Rohde Jakob Fredskilde, Mikkel Vinter KAS DNS 36.0  
26 Solveig DEN 34 Allan Jensen Tom Jenson, Benny Andersen SGS DNS 36.0  
26 Orange SWE 1724 Hans Nylund Christina Nylund USS DNS 36.0  
26 Görel SWE 39 Christer Jacobson Jonas Jemt, Monica Björk RJK DNS 36.0  
26 Bolero SWE 180 Bengt Friberg Claus Larsen, Anders Ewert RHSS DNS 36.0  

Scoring codes used

CodeDescriptionPoints
DNC Did not come to the starting area 36
DNF Started but did not finish 36
DNS Came to the start area but did not start 36
OCS On course side at start or broke rule 30.1 36

www.rhss.m.se
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

www.rhss.m.se
Den här e-postadressen skyddas mot spambots. Du måste tillåta JavaScript för att se den.

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

Total posts 7728 • Total topics 1157 • Total members 1092 • Newest member kommjonn660